Поздравителен адрес на евродепутата Ф. Хюсменова към участниците ...

Поздравителен адрес на евродепутата Ф. Хюсменова към участниците в семинара „Мюсюлманските жени в медиите”, организиран от нея и други членове на Европарламента в Брюксел

Април 2007 г.

Уважаеми дами и господа,
За мен е удоволствие, че мога да ви приветствам на този форум за отразяването на мюсюлманските жени в медиите.

Живеем във време, когато събитията и в най–отдалечената държава стават достояние на света само за минути. В такава ситуация медиите са едно от основните средства за представянето на действителността. В зависимост от това доколко те се занимават с една или друга тема тя става актуална или остава неглижирана. Медиите са в състояние да създават обществени и политически нагласи.

Действителността на Европейския съюз е многообразието. Той сам по себе си е обединение на малцинства, тъй като се състои от всички нации и етнически групи в тях, които заедно изграждат пулсиращата Общност на Стария континент. Всяка от тях е със своя уникалност и значимост. В този контекст жените, изповядващи Исляма и живеещи трайно на територията на Европа са едно от лицата на многобразието.

Обективността предполага равното им третиране при представяне в медиите. Вярно е, обаче, че много от материалите за тях са изградени на основата на конфликтни ситуации или социални дебати по религиозни проблеми. /което се отнася и въобще за повечето разглеждани от медиите теми/.

Вярно е също така, че в рамките на Общността все още мнозина смятат, че мюсюлманската жена е субект на пасивно изграждане чрез стереотипи, предразсъдъци и шаблони. Но трябва да признаем, че и двата факта не са резултат единствено на определено отношение или стремеж към утвърждаване на нови стереотипи за тези жени. Истина е и че медиите, и обществото на Европа не познават достатъчно мюсюлманските жени, не знаят как самите те се възприемат, какво мислят за себе си, какви принципи ги водят в ежедневието им. А липсата на информация е условие за допълването й с алтернативни виждания за цитираната група.

Това ме убеждава, че е наложително мюсюлманските жени сами и с достойнство да застанат пред медиите, да ги допуснат в своя свят и да провокират съпричастността им към живота си. Това е един от начините Европа да ги разбере и да им съдейства при изграждането на един обективен образ. Само така митовете за мюсюлманските жени ще свършат и ще може да започне разказът за истинския им живот, за истинските им емоции, за истинските им цели. В този нелек път вярвам, че в лицето на медиите ще открием достойни партньори, които ще изберат да видят под забрадките и ще оценяват личностите, а не само религиозната им принадлежност. Защото мюсюлманските жени като граждани на ЕС имат всички права, произтичащи от него.

Позволете ми, дами и господа, да ви благодаря за присъствието ви днес и да ви окуража в поддържането на днешния обществен дебат като основно условие за позитивна промяна на визията на мюсюлманските жени в медиите.

понеделник, 12 ноември 2007
Новини
Филиз Хюсменова прикани евродепутатите от АЛДЕ да подкрепят декларацията на...
   Филиз Хюсменова прикани евродепутатите от АЛДЕ да подкрепят с подпис декларацията на полските си колеги  срeщу дискриминацията спрямо болните от МС    Евродепутатът Филиз Хюсменова стана инициатор в рамките на ПГ на АЛДЕ да бъде подкрепена декларацията на полските евродепутати срещу дискриминацията спрямо болните от множествена склероза в новите държави-членки след разширяването през 2004 г.
2008-03-28
Филиз Хюсменова направи дарение на училището в село "Цар Самуил", община Тутракан
19.03.2008 г.

   Телевизор, футболни топки и канцеларски материали получи училището в село "Цар Самуил", община Тутракан.
2008-03-24
Филиз Хюсменова зададе въпроси до Европейската комисия за децата с увреждания в институции
Членът на Европейския парламент Филиз Хюсменова зададе въпроси до Европейската комисия за децата с увреждания в институции.
2008-03-18
ALDE

Полезни връзки
Европейски парламентAlliance of Liberals and Democrats for EuropeEuropean Liberal DemocratsMovement for rights and freedomsEuropean CommissionCommittee of the RegionsStructural fundsGateway to the European UnionEvro portal bg