|
Филиз Хюсменова прикани евродепутатите от АЛДЕ да подкрепят декларацията на... |
|
Филиз Хюсменова прикани евродепутатите от АЛДЕ да подкрепят с подпис декларацията на полските си колеги срeщу дискриминацията спрямо болните от МС Евродепутатът Филиз Хюсменова стана инициатор в рамките на ПГ на АЛДЕ да бъде подкрепена декларацията на полските евродепутати срещу дискриминацията спрямо болните от множествена склероза в новите държави-членки след разширяването през 2004 г.
Тя изпрати лична молба до всеки от 101 нейни колеги от ПГ на либералите за подкрепа на тази инициатива. В писмото се казва : „Правата на пациентите са приоритет на нашата група и провеждаме кампания за ефективната им защита. В България самата аз провеждам кампания за подкрепа на болните от МС. Познавайки проблемите, съм убедена в необходимостта от приемането на подобен документ. В тази връзка се обръщам към вас с молба за подкрепа на Декларация 0011/2008.” Поканата за подкрепа на декларацията е изпратена и до всичките 18 български евродепутати. На 12 декември 2003 г. ЕП прие резолюция, която забранява дискриминацията спрямо болните от МС. Пред ЕП на специална конференция през май 2007 г. е представен и документът „Европейски кодекс за добра практика в областта на множествената склероза“ . Статистиката сочи, че в Европа от МС боледуват 500 000 души. В началото на февруари 2008 г. евродепутатът стартира проект в рамките на страната ни „В Помощ на болните с МС”, финансиран от ПГ на АЛДЕ в ЕП, в рамките на кампанията им в защита правата на пациентите. С него беше подпомогнато съставянето, издаването и разпространението на първото помагало за болните от МС у нас. Тя е доставена в петте МС кабинета в страната - София, Пловдив и Варна. Вече от 2 месеца помагалото в тираж 4 000 броя и 500 CD се раздава безплатно на пациенти с МС при прегледи и консултации или при постъпване за лечение в болницата. Създателят на помагалото „В помощ на болните с диагноза МС” е Десислава Раянова, пациент с диагноза МС от 5 години. Съставителката е събрала пълната информация, която касае животът на хората с това заболяване, благодарение на собствения си опит. Близо 400 броя от тиража на изданието е доставена безплатно на адреса на болните след заявка на тел. 02/814 0101 или електронен адрес
Този е-мейл адрес е защитен от спам ботове, трябва Javascript поддръжка за да го видите
Около 5000 са хората с диагноза МС в България. Заболяването засяга хора най-често в периода между 20-40 години. МС уврежда функционирането на централната нервна система като често се стига до тежка инвалидизация.
|

|